درگیری برادرها

10.22081/hk.2019.70812

درگیری برادرها


اتاق مشاور

درگیری برادرها

علی آرمین

سلام آقای مشاور

من دوتا برادر بزرگ‌تر از خودم دارم. آن‌ها خیلی با هم دعوا می‌کنند. همیشه درگیر می‌شوند و کتک‌کاری می‌کنند. گاهی در درگیری‌های‌شان مرا هم وارد می‌کنند و سر من داد می‌زنند. حتی یکی- دو بار هم از دست‌شان کتک خورده‌ام. نمی‌دانم چه‌کار کنم. یک‌بار به پدرم گفتم. پدرم از آن‌ها قول گرفت که دیگر از این کارها نکنند؛ اما آن‌ها روی قول‌شان نایستادند. باور کنید وقتی دعوای‌شان می‌شود من حسابی می‌ترسم و سعی می‌کنم از آن‌ها دور باشم.

حلیمه. ق- شهر ری

سلام حلیمه‌خانم، به نظرم باید به چند نکته توجه کنی:

1- دعوای آن‌ها را خیلی جدی نگیر.

دعوا و زدوخورد بین پسرها بیش‌تر از دخترها اتفاق می‌افتد. شاید کم‌تر خانه‌ای پیدا شود که پسرهای آن خانه در کودکی و نوجوانی با هم دعوا نکرده باشند. نه این‌که دعوا خوب باشد، نه؛ منظورم این است که دعوای بین پسرها مسئله‌ی خیلی عجیب و ترسناکی نیست. تنها تو نیستی که شاهد زدوخورد و جنگ و دعوای برادرانت هستی. به نظرم باید یک مقدار بی‌خیال شوی. تو هم مثل خیلی از دخترهای دیگر باش و به این مسئله زیاد اهمیت نده.

2- وقتی دعوا می‌کنند از آن‌ها دور شو.

اگر دوستی یا همسایه‌ی خوبی دارید که با آن‌ها رفت و آمد دارید، سعی کن وقتی دعوا می‌کنند پیش دوستت بروی یا لااقل بروی به اتاق دیگر و از آن‌ها فاصله بگیری. معلوم است که اگر کنارشان باشی یا بخواهی بین‌شان وارد شوی، ممکن است سرت داد بکشند و کتکت بزنند.

3- این موضوع را با پدرت در میان بگذار.

اگر می‌دانی که از پدرت حساب می‌برند، این موضوع را با پدرت در میان بگذار و به او بگو که چه‌قدر موقع دعوا کردن‌شان اذیت می‌شوی. از پدرت بخواه که واقعاً یک راه چاره‌ای پیدا کند و فقط به قول گرفتن اکتفا نکند. به ایشان بگو که برادرانت به قول‌شان وفا نمی‌کنند و بهتر است قدری جدّی‌تر با آن‌ها صحبت کند. حتی اگر به حرف پدر هم گوش ندادند می‌توانی راه دیگری را پیش بگیری. مثلاً به مادرت بگویی تا با معلم یا مدیر مدرسه‌ی‌شان صحبت کند. پسرها معمولاً از مدیر و معلم‌شان حساب بیش‌تری می‌برند.

4- از تلخی این کار عبرت بگیر.

این خاطرات تلخ می‌تواند درسی باشد برای زندگی‌ات. سعی کن در زندگی با هیچ کس دعوا نکنی. دعوا از هر نوعش بد است؛ چه دعوای با مشت و لگد و چه دعوای لفظی و زبانی. با دیگران همیشه مهربان باش و تندی و پرخاشگری کسی را با تندی جواب نده؛ حتی از این دعوا عبرت بگیر و فردا که ان‌شاء‌الله بزرگ شدی و خانواده‌ای تشکیل دادی، تلاش کن که بچه‌های خوب و مؤدبّی تربیت کنی که اهل درگیری نباشند.

5- برای‌شان دعا کن.

دعا خیلی خوب است و می‌تواند مشکلات بزرگی را حل کند. برای خودت و برادرانت و همه‌ی دخترها و پسرهای عالم دعا کن. از خداوند مهربان بخواه که مراقب همه‌ی‌مان باشد تا گوش به حرف شیطان ندهیم و دیگر هیچ وقت دست به کارهایی شیطانی مثل دعوا و درگیری نزنیم.

با آرزوی موفقیت، آرامش و سربلندی تو و همه‌ی دختران و پسران دنیا. خدا همیشه یار و همراهت.

CAPTCHA Image