اتاق مشاور

10.22081/hk.2019.67936

اتاق مشاور


علی آرمین

چه عیبی دارد آدم خودش را زیبا کند؟

سلام آقای مشاور، وقتی ما از مدرسه تعطیل شدیم، یکی از دوستانم از کیفش یک وسیله‌ی آرایشی درآورد و خودش را آرایش کرد. او می‌گفت چه عیبی دارد آدم زیبا باشد و همه نگاهش کنند. من دیدم او راست می‌گوید؛ اما بهتر دیدم اول از شما بپرسم. چه عیبی دارد انسان خودش را زیبا کند؟ مگر زیبایی جرم است؟ من دوست دارم همه به خاطر خوشگلی‌ام به من نگاه کنند. از زیبایی‌ام تعریف کنند و دوستانم به خاطر زیبایی من با من صمیمی‌تر شوند.

پاسخ مشاور:

سلام دخترم، از این‌که قبل از انجام کاری، مشورت می‌گیری، معلوم است که دختر خوب و دانایی هستی. راجع به زیبایی گفتی و خوب بودنش. حرفت کاملاً درست است. خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. ببین خداوند چه‌قدر پرندگان زیبا خلق کرده است. چه گل‌های رنگارنگ و ظریفی آفریده. چه‌قدر حیوانات زیبا و دوست‌داشتنی و ماهی‌ها و آبزیان شگفت‌آور و جذابی خلق کرده است. شب‌ها، آسمان را نگاه کن. ستاره‌ها توی آسمان مثل دانه‌های طلایی مرواریدند که پخش شده‌اند و آدم از دیدن‌شان لذّت می‌برد. اصلاً کی گفته خدا مخالف زیبایی است؟ حتی بعضی از امامان ما به مردم می‌گفته‌اند که در بین مردم زیبا باشید و لباس‌های‌تان بهترین و شیک‌ترین باشد. مردم را تشویق می‌کرده‌اند که عطر بزنند و موهای‌شان را شانه کنند و مرتب باشند.

هیچ‌کس مخالف زیبایی نیست. تو هم دختر هستی و زیبایی را دوست داری و می‌توانی از کِرِم‌های مرطوب‌کننده یا وسایلی این‌چنینی استفاده کنی و مانعی ندارد؛ اما این را باید در نظر بگیری که وسایل آرایشی نه این‌که بد باشد، ولی مخصوص به سنّ خاص و مربوط به مراسم و جاهای ویژه‌ای است. وسایل آرایشی‌ای که مربوط به خانم‌هاست و با آن‌ها برای شوهران‌شان یا در مراسم جشن، خودشان را آرایش می‌کنند، برای شما مناسب نیست. هر چیزی به جای خودش زیباست.

جوجه، پرهای زرد و طلایی و نرمی دارد و خیلی دوست‌داشتنی است. مرغ هم پرهای رنگارنگ و زیبایی دارد. هر کدام پرهای‌شان برای خودشان زیباست. حالا فرض کن یک جوجه‌ای بگوید پرهای مرغ چه‌قدر زیباست و بیاید و پرهای مرغ را بردارد و به خود بچسباند. واقعاً چه قیافه‌ی نامتعادلی پیدا می‌کند! یک مثال دیگر: فرض کن یک بچه‌ی دبستانی بگوید مردها سبیل دارند و زیباست و برای خودش سبیل بگذارد. به نظر تو این کار، او را زیباتر می‌کند؟ قطعاً این‌طور نیست. تو هم خیال می‌کنی که با این وسایل آرایشی زیباتر می‌شوی، ولی در واقع این‌طور نیست.

هر کسی، در هر سنّی باید ببیند چه چیزی مناسب اوست و نمی‌تواند از هر وسیله‌ای برای زیباتر شدن استفاده کند. زیبایی تو در این سن به این است که لباس‌هایت اتو کشیده باشد، کفشت را واکس بزنی، مسواک بزنی، بوی خوبی داشته باشی، با دوستانت خوش‌رو و مهربان باشی، اهل بخشش و کمک به هم‌کلاسی‌هایت باشی. تک‌تکِ این کارها باعث می‌شود تا تو زیباتر و جذّاب‌تر شوی و اطرافیانت بیش‌تر به تو توجّه کنند. حالا دیگر نیازی به استفاده از وسایل نامناسب نداری. همیشه موفق و شاد باشی دختر خوبم!

CAPTCHA Image