شهر چلگرد؛ شهر اسکی

10.22081/hk.2019.67406

شهر چلگرد؛ شهر اسکی


 

قسمت هفتم

عدالت عابدینی

حرکت به سمت شهر چلگرد در میان بارش برف

پس از صرف ناهاری خوش‌مزه، خداحافظی می‌کنم و راهم را در میان کوه‌های برف‌گیر به سمت غرب ادامه می‌دهم تک و تنها. در این‌جا همه‌ی دنیا از آنِ من است. هیجانم برای رکاب زدن در این برف زیاد است. فاصله‌ام تا شهر بعد یعنی «چلگرد»، فقط ده کیلومتر است؛ اما جاده کمی سربالایی است و مجبورم دو گردنه‌ی نه چندان سخت را بپیمایم. هر چه جلوتر می‌روم، بارش برف سنگین‌تر می‌شود. با این‌که سروصورتم را کامل پوشانده‌ام، باز قطره‌های برف امانم نمی‌دهند. با همه‌ی این‌ها، باز این اتفاق، برایم لذت‌بخش است. بالأخره وارد شهر چلگرد می‌شوم.

 

شهر چلگرد

این شهر، شهری با آب و هوای کوهستانی در شمال استان چهارمحال بختیاری و مرکز شهرستان کوهرنگ است.

شهر کوچک‌تر از آن است که تصورش را می‌کردم. پس از گذر از میدانی، وارد خیابان اصلی شهر می‌شوم. به علت بارش شدید برف و هم‌چنین تعطیلات سال نو، خیابان‌ها خلوت و ساکت‌اند. به زحمت شخصی را پیدا می‌کنم تا آدرس شهرداری را از وی بپرسم و امکان اسکان خودم را فراهم کنم.

 

برخی جاذبه‌های دیدنی اطرف شهر

اولین جاذبه‌ای که در قسمت شمالی شهر مشاهده می‌شود، آبشار شیخ علی‌خان است که از ارتفاعات کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد. بهترین زمان بازدید از این روستا بهار و تابستان است؛ اما در فصل زمستان هم دیدن آبشار یخ‌زده هم تماشایی است.

دیگر جاذبه‌ی اصلی، روستای پلکانی «سرآقاسید» است. این روستا در مکانی صعب‌العبور قرار دارد. در فصل زمستان هیچ یک از اهالی بومی توصیه‌ی رفتن به این روستا را نمی‌کنند، چرا که راه مناسبی برای رفتن به این روستا وجود ندارد و در ایام زمستان معمولاً پوشیده از برف است. مردم این روستا هنوز پوشش محلی خود را حفظ کرده‌اند و هنوز هیزم گرمابخش خانه‌ها هستند. در واقع این روستا یک روستای کاملاً بکر و دست نخورده است. از دیگر جاذبه‌های این شهر، می‌توان به پیست اسکی اشاره کرد که در فصل زمستان پذیرای مهمانان است.

غار یخی «چما»، در فاصله‌ی 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علی‌خان است که یکی از زیباترین و نادرترین غارها است.

CAPTCHA Image