احترام به پدر و مادر

10.22081/hk.2018.66782

احترام به پدر و مادر


احترام به پدر و مادر

امیدوارم خداوند تعالی به شما عزیزان که امروز کودکانی صاف‌دل و با محبت می‌‏باشید توفیق در تحصیل و اخلاق کریمه و تهذیب نفس مرحمت فرماید که در آتیه ان‌شاء‌اللَّه ‌تعالی خدمتگزارانی برای اسلام و کشور و ملت خود باشید و از شرّ کجروانی که می‌خواهند شما را به کجروی کشانند، محفوظ باشید.

هر چه می‌‏توانید در تحصیل علوم، جدی و کوشا و در اخلاق و اعمال و کردار نیک کوشش کنید که برای آتیه‌ی میهن‌تان افتخارآفرین باشید. و در احترام به پدران و مادران و معلمان که پدران معنوی و فرهنگی شما هستند فروگذار نکنید و از اسلام و جمهوری اسلامی حمایت و پشتیبانی نمایید. خداوند متعال پشت و پناه همگان باشد.

صحیفه‌ی امام خمینی، جلد 16، صفحه‌ی 115

 

به قلبم فشار می‌آید!

ملت ما مطالعه کردن را اصلاً جزء کارهاى بشرى نمى‌دانند! مثل خوراک و ورزش و دیگر چیزهایى که جزء کارهاى معمول انسان است، مطالعه اصلاً جزء این چیزها نیست! آدم باید عنوان دیگرى داشته باشد- یا باید شب امتحانش باشد؛ یا باید معلم در مدرسه از آدم بخواهد؛ یا باید یک دانشمند باشد؛ یا باید بخواهد در جایى سخنرانى کند- تا موجب شود که مطالعه کند! این چه‌قدر خسارت است! واقعاً خدا مى‌داند من وقتى یادم مى‌آید- و این چیزى است که تقریباً هیچ‌وقت از یادم نمى‌رود- که مردم ما مطالعه کردن را بلد نیستند، به قلب من فشار مى‌آید! از این بابت، ما چه‌قدر داریم هر ساعت خسارت مى‌بینیم! واقعاً این به عهده‌ى چه کسى است؟ در حال حاضر این‌طور است که بنده یا یک نفر مثل بنده، سالى یک‌بار به نمایشگاه کتاب برود و یک کلمه راجع به مطالعه بگوید؛ آن‌هم به شرطى که دست یک گزارش‌گر خاص نیفتد؛ این‌که نمى‌شود!

آیت الله خامنه‌ای

4/10/1372

CAPTCHA Image