تفاوت کشورهای ثروتمند و فقیر
* تفاوت کشورهای ثروتمند و فقیر، تفاوت قدمت آن‌ها نیست.

به عنوان مثال، کشور مصر بیش از 3000 سال تاریخ مکتوب دارد و فقیر است! اما کشورهای جدید مانند کانادا، نیوزیلند، که 150 سال پیش وضعیت قابل توجّهی نداشتند، اکنون کشورهایی توسعه‌یافته و ثروتمند هستند.

* تفاوت کشورهای فقیر و ثروتمند در میزان منابع طبیعی قابل استفاده و بهره‌وری آن‌ها هم نیست. ژاپن کشوری است که مساحت بسیار محدودی دارد. 80 درصد آن کوه‌هایی است که مناسب کشاورزی و دامداری نیست، اما دومین اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمریکاست. این کشور مانند یک کارخانه‌ی پهناور و شناوری است که مواد خام را از همه‌ی جهان وارد کرده و به‌صورت محصولات پیشرفته صادر می‌کند. مثال بعدی سوییس است. کشوری که اصلاً کاکائو در آن به عمل نمی‌آید، اما بهترین شکلات کوچک و سرد جهان را تولید و صادر می‌کند. در سرزمین سوییس که تنها در چهارماه سال می‌توان کشاورزی و دامداری کرد، بهترین لبنیات (پنیر) دنیا تولید می‌شود. سوییس کشوری است که به امنیت، نظم و سختکوشی مشهور است و به همین خاطر به گاوصندوق دنیا مشهور شده است. (بانک‌های سوییس)

* افراد عالی‌رتبه‌ای که از کشورهای ثروتمند با هم‌پایان خود در کشورهای فقیر برخورد دارند، برای ما مشخص می‌کنند که سطح هوش و فهم نیز تفاوت قابل توجّهی در این میان ندارد. نژاد و رنگ پوست نیز مهم نیستند، زیرا مهاجرانی که در کشور خود برچسب تنبلی می‌گیرند، در کشورهای اروپایی به نیروی کار و تولیدکننده تبدیل می‌شوند.

* پس تفاوت در چیست؟

تفاوت در رفتارهایی است که در طول سال‌ها فرهنگ و دانش نام گرفته است. وقتی که رفتارهای مردم کشورهای پیشرفته و ثروتمند را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که اکثریت بالای آن‌ها از اصول زیر در زندگی خود پیروی می‌کنند:

1- اخلاق به عنوان اصل پایه.

2- وحدت.

3- مسؤولیت‌پذیری.

4- احترام به قانون و مقررات.

5- احترام به حقوق شهروندان.

6- عشق به کار.

7- تحمل سختی‌ها به‌منظور سرمایه‌گذاری روی آینده.

8- میل به ارایه‌ی کارهای برتر و فوق‌العاده.

9- نظم‌پذیری.

10- تحمل و درک حضور دیگران.

اما در کشورهای فقیر تنها عدّه‌ی کمی از مردم از این اصول پیروی می‌کنند.

* ما ایرانیان آیا ملتی فقیر هستیم یا ثروتمند؟ اگرچه بیش از 40 سال است که می‌گوییم در حال توسعه‌ایم، اما باید بپذیریم که هنوز کشور فقیری هستیم. فقیر هستیم نه به این‌خاطر که منابع طبیعی نداریم یا این‌که طبیعت نسبت به ما بی‌رحم بوده است؛ ما فقیر هستیم برای این‌که رفتارمان چنین سبب شده است.

ما تلاش لازم جهت آموختن را نداریم. اصولی را که از سوی کشورهای پیشرفته شناسایی شده است، رعایت نمی‌کنیم.

اگر میهن خود را دوست دارید این پیغام را به گردش بیندازید تا شاید تعداد بیشتری از هموطنان‌مان مانند شما آن را بفهمند، تغییر کرده و عمل کنند.
CAPTCHA Image